neděle 7. července 2019

Seriál CHERNOBYL

Zdravíčko,

dneska jsem původně chtěla vydat pokračování filmové série drahokamů a to sice Modrá jako Safír. Ale tohle jsem musela hned vydat.
Koukala jsem na seriál CHERNOBYL(můžete se bezplatně podívat)



Rok: 2019
Délka: 59-63 minut (5 epizod)
Premiéra v ČR: 2019

Oficiální název: CHERNOBYL
Žánr: drama / hostorický
Země: USA/Velká Británie

Název Epizod:
  • 1:23:45 (E01) 
  • Please Remain Calm (E02)
  • Open Wide, O Earth (E03) 
  • The Happiness of All Mankind (E04) 
  • Vichnaya Pamyat (E05)


Obsah:
Černobyl, pětidílná minisérie z koprodukce společností HBO a Sky, rekonstruuje příběh o jaderné havárii z roku 1986, jedné z nejhorších katastrof v historii způsobených člověkem, a o obětech, které byly učiněny pro záchranu Evropy před nepředstavitelnou pohromou. Dne 26. dubna 1986 otřásla jadernou elektrárnou v Černobylu na Ukrajině mohutná exploze, která uvolnila nebezpečné radioaktivní látky nejen na ukrajinském, běloruském a ruském území tehdejšího Sovětského svazu, ale také do oblastí Skandinávie a západní Evropy. Jared Harris ztvárňuje Valerije Legasova, předního sovětského jaderného fyzika, který vedl vyšetřování tragické události. Stellan Skarsgård hraje sovětského místopředsedu vlády Borise Ščerbinu, kterého Kreml pověřil vedením vládní komise zjišťující okolnosti havárie. Emily Watsonová představuje jadernou fyzičku Ulanu Khomyukovou, která chce odhalit tajemství kolem černobylského neštěstí



Zajímavosti:
  • Některé scény byly točeny přímo v Černobylu či jeho okolí. Kromě Ukrajiny se navíc tvůrci vydali do Litvy, kde v okrese Visaginas stojí „sesterská“ elektrárna té černobylské, někdy přezdívaná „Pobaltský Černobyl“, Ignalinská jaderná elektrárna, která představovala ideální kulisy pro natáčení. Byla postavena ve stejné době jako Černobyl, její dva (na rozdíl od černobylských čtyř) reaktory jsou s těmi v Černobylu prakticky identické a částečně je již mimo provoz. Exteriéry se pak natáčely v litevském Vilniusu
  •  V seriálu byla Lyudmila (Jessie Buckley) v době havárie na začátku těhotenství. Ve skutečnosti to byl prý již přibližně šestý měsíc. Dcerka Nataša skutečně zemřela na následky radiace pouhé čtyři hodiny po porodu.
  • Když lidé z Černobylu byli evakuováni, bylo jim řečeno, že je to pouze na pár týdnů, dokud nebude elektrárna spravena. To se samozřejmě nestalo a město zůstalo přesně tak, jak bylo opuštěno v roce 1986.
  • V seriálu vystupuje mnoho skutečných postav. Patří mezi ně významný fyzik Valerij Legasov (Jared Harris), jehož sebevraždou začíná šokující příběh, hasič Vasilij Ignatěnko (Adam Nagaitis) zasažený smrtelnou dávkou radiace, komunistický funkcionář Boris Ščerbina (Stellan Skarsgård) pověřený řízením komise pro likvidaci havárie, či bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov
  • Herci mezi sebou komunikují v angličtině. Veškeré ostatní komunikace v seriálu například v rádiích, ve veřejném rozhlase či sovětské televizi jsou pak v ruštině.
  • Po odvysílání epizody Open Wide, O Earth (2019) se seriál stal historicky nejlépe hodnoceným na databázi imdb.com s hodnocením 9,7 z 10, které mu udělilo přes 37 000 uživatelů. Porazil tak dosavadního držitele rekordu, Planeta Země II (2016)
  • Please Remain Calm (E02) - V epizodě je zmíněno, že tři pracovníci, kteří se vydají do tunelů pod elektrárnou, nejpozději do týdne zemřou. Ve skutečnosti však všichni tři přežili. Alexej Ananenko (Baltasar Breki Samper) a Valeri Bezpalov (Philip Barantini) byli v době premiéry seriálu nadále naživu. Boris Baranov (Oscar Dyekjær Giese) zemřel v roce 2005 na infarkt.
  • Open Wide, O Earth (E03) - 28 hasičů a pracovníků elektrárny, kteří byli nejvíce zasaženi radiací a převezeni na speciální oddělení 6. moskevské nemocnice, je pohřbeno na moskevském Mitínském hřbitově v severozápadním správním obvodu. Jejich těla byla vložena do igelitového obalu, pak do dřevěné rakve, pak do dalšího igelitového obalu a nakonec do svařené zinkové rakve, které byly navíc zality betonem. I přes tato opatření je v místě uložení měřitelná zvýšená úroveň radiace
  • Spoiler: Při pohřbu drží Lyudmila Ignatěnko (Jessie Buckley) boty svého muže Vasilije (Adam Nagaitis), které mu kvůli jeho oteklým nohám nebylo možné obout.
  • The Happiness of All Mankind (E04) - Ve scéně, kde mají vojáci odklidit trosky reaktoru ze střechy elektrárny, dostávají instrukce o tom, že nesmí na střeše být déle než 90 vteřin. Scéna je točena bez střihu a od opuštění úkrytu až do zazvonění „zvonu“ opravdu trvá 90 vteřin.



Moje poznatky:
Na seriál jsem narazila na topserialy.to, tak jsem se podívala na kus 1. dílu. "Hmm, to mě bavit nebude, vypínám." pak jsem zjistila, že je už v dabingu, ale přece jenom je to krátká, hodně krátká doba, ten seriál vyšel. No tak jsem tomu dala šanci v dabingu.

Tenhle seriál mě dostal, tohle, pokud je to alespoň trocha pravdy, tak jako potěš koště. V seriálu je přesně vidět že Rusko má v sobě zabudováno heslo: "Zatloukat, zatloukat, a pokud to vyjde ven, stále a pořád zatloukat." Nic proti tomu nemám, je to jejich věc, ale tohle neměli nechat dojít daleko. 

(Teď si nechci vylévat srdíčko) Díky té havárii zemřelo pár lidí z mé rodiny, z tátovi strany, myslím že tátova babička nebo prababička a teta. A taky je to tři roky před tím než se můj táta narodil. Takže pecka 😐 Ale to je vedlejší.

Hodně mi toho nedávalo smysl, když jsem přemýšlela jak se ta havárie stala, a hlavně jsem koukala na youtube na Atishow, který se zúčastnil expedice Chernobyl(odkaz na jeho videa), a teď jak to natočilo USA, prostě boží.

Ano bylo teď kolem toho hodně spekulací, hlavně od Ruska, že to měli natočit oni, ale jak by to pak vypadalo? pokud USA seriál alepsoň trochu udělali po "pravdě", protože pravda bude vždy ututlaná, tak jako klobouk dolů.

Obdivuji herce a hlavně režiséra, scénáristy a producenty, že se do toho pustili. Protože tohle dalo odvahu.

Hodnotím:



Tak to by bylo ode mně vše.
Mějte se dobře.
A čau

Sleduj mě na:
Instagram: SvětknihsTerí
Facebook: Svět knih s Terí
Databáze knih: Svět knih s Terí
Youtube: Svět knih s Terí

Žádné komentáře:

Okomentovat